piątek, 23 stycznia 2015

Jaki makaron jest najzdrowszy?

źródło


Makaronów nam w sklepach dostatek. Kilkanaście rodzajów, niezliczone ilości kształtów i kolorów. W ogromnej większości mamy do czynienia z makaronami uzyskiwanymi z przetworzenia zbóż takich jak pszenica czy żyto. Można się pokusić o zrobienie własnej wersji warzywnej co prawda - makaron z cukinii - ale czasem mamy ochotę na prawdziwy makaron. Jaki wybrać?

makaron jajeczny - bardzo popularny w Polsce. W swoim składzie zawiera jajka, których ilość jest zależna od rodzaju makaronu. Jest to najmniej zdrowy typ makaronu. Bardzo ciężko ugotować go na półtwardo, ponieważ od razu się robi klejący. Często dodawany do zup. Studuje się do niego mąkę pszenną, zwykle słbej jakości, także jaja w skłądzie często są sproszkowane.

makaron z pszenicy durum - typowo włoski makaron uzyskiwany z twardej odmiany przenicy. Dużo mniej kaloryczny niż makaron jajeczny. Należy go gotować al dente. Im krócej jest gotowany tym niższy ma indeks glikemiczny. Wyróżniamy około 350 rodzajów tego makaronu, zwykle różniące się kształtem i zastosowaniem.

makaron pełnoziarnisty - do wyboru z mąki pszennej lub żytniej. Zawiera więcej błonnika niż klasyczne makaronu. Jest nieco ciemniejszy niż makaron z pszenicy durum.

makaron z mąki żytniej - jeden z dwóch makaronów stosowanych przeze mnie. Szukam jedynie tych co mają 100 % żyta, co niestety nie zawsze jest łatwe. Makaron jest bardzo ciemny i ma charakterystyczny razowy smak. Zawiera gluten podobnie jak makarony pszenne, ale jest zdrowszy.

makaron orkiszowy - popularny w  średniowieczu, dziś wraca do łask. Nieco zdrowszy od makaronu pszennego, jednak należy pamiętać, że wbrew temu co często jest podawane na licznych stronach, zawiera gluten.

makaron ryżowy - otrzymywany z mąki ryżowej. Bardzo popularny w Chinach. Wystarczy białe niteczki zalać wrzątkiem i gotowe. Nie zawiera glutenu.

makaron sojowy - otrzymywany z fasoli mung. Ma wysoką zawartość białka i niewiele tłuszczu. Podobnie jak makaron ryżowy jest bezglutenowy ale ma od niego niższy indeks glikemiczny. Przygotowywany przez zalanie nitek wrzątkiem.

makaron kukurydziany - uzyskiwany z mąki kukurydzanej. Bogaty w błonnik, magnez i potas. Stosowany w sałatkach. Ja osobiście kukurydzy nie jadam, ponieważ ma wysoki indeks glikemiczny.

4 komentarze:

 1. Ja zawsze kupuję makaron z pszenicy durum, jest dla mnie najlepszy, najsmaczniejszy, Primo gusto mają świetnej jakości makarony, wiele różnych rodzai.

  OdpowiedzUsuń
 2. Makaron orkiszowy zawiera gluten ale nawet ludzie nań uczuleni mogą go sporzywać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie najzdrowszy jest ten kukurydziany. Swojego czasu wypróbowałam dość sporo makaronów z ekopiramidy i zostałam akurat przy tym. Świetnie się sprawdza w kuchni, do wszystkiego można go łączyć no i jest smaczny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Makaron ryzowy wcale nie jest popularny w Chinach..

  OdpowiedzUsuń