poniedziałek, 12 stycznia 2015

Na czym najlepiej smażyć?

odzywianie24.pl


W wielu domach smaży się co najmniej raz dziennie. A to jajecznica na śniadanie, a to schabowy na obiad czy podsmażane warzywa na kolacje. Smażyć można i nie należy się tego bać. Ważne jest na czym smażyć i by pamiętać, że nie każdy olej smażonym potrawom, a także nam, będzie dobrze służył.

Jeśli chodzi o dobór olejów to najważniejszym pojęciem o jakim musimy pamiętać jest punkt, lub inaczej temperatura dymienia. Wskaźnik ten oznacza, w jakiej temperaturze olej lub inny tłuszcz rozkłada się na glicerol i kwasy tłuszczowe i traci jakiekolwiek właściwości odżywcze. Następnie wydziela się rakotwórcza akroleina - organiczny związek chemiczny.

Powyżej 200 stopni

Najbezpieczniejszymi olejami do głębokiego i długotrwałego smażenia jest masło klarowane, tzw ghee oraz smalec. Jeśli nie uznajemy w naszej diecie produktów pochodzenia zwierzęcego mamy do wyboru olej kokosowy (nierafinowany) lub olej ryżowy.

Do krótkiego smażenia

Jeśli planujemy smażyć krótko możemy zastosować oliwę z oliwek (badania mówią, że nie należy się obawiać smażenia na oliwie extra virgin, ja jednak uważam, że jeśli już chcemy ją stosować to na bardzo krótko) lub olej rzepakowy. Jeśli chcemy obniżyć temperaturę smażenia dla oliwy i oleju rzepakowego, można je wymieszać pół na pół z wodą.

Nie smażymy na...

oleju arganowym, oleju z pestek dyni, oleju sezamowym oraz oleju słonecznikowym. Nie nadaje się również do smażenia masło nieklarowane.

po więcej porad zajrzyjcie tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz